egoce5 Joyetech oled joyetech egoc

Twitter

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Kırmızıya Anlam Katan Kadın ‘PİA’

Kırmızıya Anlam Katan Kadın ‘PİA’

Bana Kadar Yolun Var, Ben Senden Geliyorum ve Üvey Kırmızı isimli yazdığı kitaplarıyla kitap severlerin büyük beğenisini kazanan Pia Yıldız Umay Gülsu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

31 Ağustos 2016 Çarşamba - 2692 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Kırmızıya en güzel anlamı yükleyen ve kırmızı dendiği zaman ilk akla gelen yazar Pia ile yazarlık ve kitapları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizi kırmayıp, sorularımızı tüm içtenliği ve samimiyeti ile cevaplandırdığı için teşekkür ediyor, bol okurlu yıllar diliyoruz.

 

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?

Pia.. Biraz kadın, biraz erkek, çokça anne… Sanatın her dalına aşık, kelimelerle sevişmeyi seven, yalnızlığı ötekileştirmekten çok sahiplenen, kalabalık evrende kendi ütopyasında insan olmaya çalışan biri işte…

 

Hiç bir ortamda sizden ‘Ben Yazarım’ kelimesini duymadık neden?

Bilmem.. Ben kendimi yazardan ziyade yazan olarak görüyorum. Ne zaman ki okuyan herkes bana evet bu kadın yazar der işte o zaman o titri ataçlarım gururla göğsüme… Şimdilik önümde çok uzun bir yolculuk olduğuna inanıyorum…

 

Yazmaya nasıl başlarsınız?

Hiç öyle oturayım da yazayım, elime bir kadeh şarap ya da bir fincan kahve alayım, uygun ortam yakalayayım gibi bir düzenim yok. Kelimeler bana Allah’ın bir lütfu sanırım. Her an, her yerde yazabiliyorum. Ben sadece zincirlerini salıyorum onlar yolu buluyorlar…

 

Pia ismini kullanmanızın bir anlamı var mı?

Evet, var. Sevgili Üstadım Altan Gördüm’ün bana sen Pia olmalısın demesiyle başladım ben bu serüvene. İlk Twitter üzerinde aldım bu ismi, sonra gönüllerde. O yüzden çok özeldir Pia benim benim için…

 

Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?

İmla öğrenilir, kelimeler öğrenilir, cümleler öğrenilir, noktalamalar öğrenilir ama yazmak öğrenilemez. Kesinlikle yetenek olduğuna inanıyorum. Zira öğrenilecek bir şey olsa her diploma sahibinin kartvizitinde bir de yazar ibaresi görürdük.

 

Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur?

Zorlu süreçler yaşadınız mı? Türkiye’de kitap yayınlamak zor değil. Hele ki günümüzde biraz maddi birikimi olan herkes yayınlatabilir kitap dediği objeyi. Zor olan o kitabı okutabilmektir. Ben zorlu süreç yaşamadım, sanırım bu konuda gerçek bir şans yakaladı beni. Çok doğaçlama bir süreçle Sevgili Yelda Cumalıoğlu ve Destek Yayınlarının desteğiyle birden kendimi camianın içinde buldum.

 

Kitabın çıkış aşamasında yayınevi seçimi önemli mi?

Kesinlikle çok önemli. Belki kibir gibi olacak ama son dönemde en büyük eleştirim bu yönde zaten. Okurdan çok yazar ve yayınevi var. Yayınevi bu işin etiğine sahip değilse, sadece maddi çıkar doğrultusunda eser sahibine inanmadan piyasaya sürüyorsa kitabı baştan yeniksinizdir zaten.

 

Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı?

Uzun vadede kazandırdığına inanıyorum. Tabi ki kitap çıkar çıkmaz öyle yüzbinler dönmüyor hesaplarınızda ama siz kaleminizi ispatlayıp kalıcı olarak kendinizi okutmaya başlarsanız emek de yerini buluyor.

 

Yeraltı edebiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendi romanınızı yeraltı olarak tanımlar mısınız? Yer altı edebiyatı okumaktan en çok keyif aldığım tarzlardan biri.Benim de yönüm bu sanırım. Malum beni tanıyan, okuyan insanların da bildiği gibi cümlelerim ve kalemim isyanı tüm duygularla harmanlayıp içinizdeki savaş alanında alıyor soluğu. Ben seviyorum sert ve kaos barındıran cümleleri. Öyle naif seni seviyorumlar ikna etmiyor beni. Biraz bu yönde ayrılıyorum zaten ben diğer kalemlerden. Bir kadının bu kadar sert cümleleri insanların gözüne sokması, sıradan cümlelerde gizli isyanlar barındırması, gülümseyerek can yakması alışılagelmiş bir tarz değil Türkiye’de. Hatta sevgili Pasha Haktan Koç’un benimle ilgili betimlemesi şudur “Aşkı küfürle en iyi anlatan kadın” bu betimlemeyi de çok severim mesela. Zira düz, rencide edici, tiksindiren küfürler yerine küfürden daha etkili cümlelerle tokatlıyorum ben hayatı..

 

Yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Okumadan yazmaya çalışmak emeklemeden koşmak gibi. Herkesi, her şeyi okumalı ve dinlemeli insan. Dünya gibi bir ilham kaynağı var önümüzde değerlendirmek gerek..

 

Son olarak okurlarınıza neler söylemek istersiniz?

Onlar okurlarım değil, devasa ailem.. Ben ilk kitabımla “Bana kadar yolun var” dediğimde herkes kitaba sarılıp seninleyiz diyerek dahil oldu yolculuğuma.. O kadar güzel bir sevgiyle sarıldık ki birbirimize, artık her kelimede kilometrelerce mesafe bile olsa aramızda yan yanayız biz onlarla. Bu duyguyu ve bu duyguyu bana yaşatan onları çok seviyorum. Sevgi ve teşekkürlerimle..

piacannn piacan

pia piaa piaaa

Yorumlar kapatıldı.

kimkiminlenerede.com  - Her Hakkı Saklıdır. Sitemizden farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden kimkiminlenerede.com sorumlu tutulamaz.  Bu sitedeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

  sitealtusthaberbanner KimKiminleNeredeReklam cemsahin
iPortal Kodlayan: Özer Gül