egoce5 Joyetech oled joyetech egoc

Twitter

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

‘İki Duvar, En Uzun Şiirim’

‘İki Duvar, En Uzun Şiirim’

Kerasus Yayınları etiketiyle geçtiğimiz günlerde kitap severlerle buluşan ‘İki Duvar’ isimli kitabın yazarı Ferdi Aydemir ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

31 Ağustos 2016 Çarşamba - 1107 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Ferdi Aydemir ile yazarlık ve kitapları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizi kırmayıp, sorularımızı tüm içtenliği ve samimiyeti ile cevaplandırdığı için teşekkür ediyor, bol okurlu yıllar diliyoruz.

 

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Ferdi Aydemir kimdir?

Sayısal bölümü okurken ve Edebiyatla pek ilgisi olmayan biriydim. Liseden mezun olduktan sonra kendimi şiirler ve denemeler yazarken buldum. Ankara doğumluyum ve Ankara da yaşıyorum. 23 yaşındayım ve henüz yazarlık yolunun başındayım. Şuan açıktan İşletme bölümü okuyorum.

 

Yazmaya nasıl başlarsınız?

Yazmaya 19 yaşımda başladım. Bir gece uyku tutmamıştı. Masanın üzerinde duran kağıt ve kalem adeta hazır bekliyordu. Hayatımdaki ilk şiirimi o gece yazdım diyebilirim. Daha sonra birkaç şiir yarışmasında birincilikler elde edince devam ettim. Sonrasında ise deneme yazıları yazmaya başladım. Ve kendimi hazır hissettiğimde ise roman yazmaya karar verdim. Şiir veya bir yazı yazmadan önce çevremdeki her şeyden uzaklaşırım. Sonrasında zaten cümleler kendiliğinden dökülür…

 

Kitabınız ‘İki Duvar’dan bahseder misiniz?

Aslına bakarsanız İki Duvar benim yazmış olduğum en uzun şiirdir. Aynı zamanda en çok beğenilen bu şiirimin hikayesini anlatıyorum bu kitapta. Ayaz ve Cemre isimli karakterlerin arasında geçen uzun soluklu bir aşk hikayesinden bahsediyorum. Yazarken özellikle insanlara sıradan gelen aşk romanlarına benzememesine gayret gösterdim. Her olayı ve her anı adeta yaşayarak yazdım. Yazarken hissettiklerim inanılmazdı. Sanırım kitabımın ön sözündeki şu cümle kitabın özeti diyebiliriz. ‘’Ya hayatın okuduğun bir cümlede gizlidir. Ya da bütün yazılanlar hayatında sadece bir cümledir.’’

 

Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?

Yazmak için hassas bir yürek lazım. Detaycı ve meraklı bir yapıda olmayan insan yazmakta zorlanır. Elbette bunlar biraz yetenek birazda çalışmakla alakalıdır. Fakat yetenek ve eğitimi yazarlık terazisine koyduğumuzda yetenek kısmının ağır bastığını görebiliriz.

 

Türkiye’de yazar olmak zor mu?
Maalesef ülkemizde kitap okuma oranı düşük. Okuyan kitlenin büyük bir kısmını ise bayanlar oluşturuyor. Aynı zamanda çok zorlu ve rekabetli bir alan olduğu için kolay bir sektör olduğu söylenemez. Reklamlar kitapların içeriğinden daha önemli hale gelmiş durumda.

Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur?

Kitap yayımlamak zor değil, zor olan kitabını kitlelere ulaştırabilmek. Kitabı bir şekilde bastırabilirsiniz ama tanınmak bu işin altın çizgisidir.

 

Kitabın çıkış aşamasında yayınevi seçimi önemli mi?

Elbette size reklam alanları bulması ve dağıtımını yapması açısından yayınevi seçimi oldukça önemli.

 

Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı?

Bir yazar için para amaç değil araç olmalıdır diye düşünüyorum. Büyük bir gelir elde edip birkaç yıl içerisinde unutulan bir yazar olmaktansa, uzun yıllar geçse de ismi hafızalardan silinmeyen bir yazar olmayı tercih ederim.

 

Yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Yazar olmak isteyenlere önerim çok fazla kitap okumalarıdır. Birikimsiz bir yazar uzun vadeli bir başarıyı yakalayamaz.

 

Son olarak okurlarınıza neler söylemek istersiniz?

Bu yola çıkarken çok tedirgindim. Bana destek olacak insanların yolunu gözlüyordum. Onlar benim cesaret kaynağım. Onlara buradan sevgilerimi iletiyorum. Hepsini çok seviyorum…

ikiduvar

Yorumlar kapatıldı.

kimkiminlenerede.com  - Her Hakkı Saklıdır. Sitemizden farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden kimkiminlenerede.com sorumlu tutulamaz.  Bu sitedeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

  sitealtusthaberbanner KimKiminleNeredeReklam cemsahin
iPortal Kodlayan: Özer Gül