egoce5 Joyetech oled joyetech egoc

Twitter

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

‘Bu Kitabı Çıplak Yazdım’

‘Bu Kitabı Çıplak Yazdım’

Destek Yayınları etiketiyle çıktığın günden bugüne kadar kitap severlerin büyük ilgisini kazanan ve sloganı ile dikkat çeken ‘Kirli Beyaz’ isimli kitabın yazarı Yeşim Demir ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

01 Eylül 2016 Perşembe - 950 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

‘Kirli Beyaz’ isimli kitabın yazarı Yeşim Demir ile yazarlık ve kitapları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizi kırmayıp, sorularımızı tüm içtenliği ve samimiyeti ile cevaplandırdığı için teşekkür ediyor, bol okurlu yıllar diliyoruz.

 

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Yeşim Demir kimdir?

Öncelikli kimliğim; Dilara ve Melissa’nın annesiyim. “Anne olmak” bu hayatta bana sunulmuş en büyük nimet. İçinde çocuk büyütebilme özelliği neden kadınlara verilmiş diye düşünmek gerekir bazen…

İngiltere’de turizm ve seyahat yönetimi okudum ve uzun yıllar kongre ve incentive turizmi ile uğraştım. Yaklaşık 16 senedir de medya ve reklam sektöründeyim.

 

Turizm ve medya sektörü birbirinden çok farklı, bu radikal değişim nasıl oldu?

Güzel bir soru. Hatırladıkça beni de gülümsetir hikayesi… Yıllarca çeşitli televizyon programlarına turizmci olarak konuk oldum. Birçok önemli markanın motivasyon toplantılarını ve gezilerini organize ettim. Bunu yakinen bilen bir televizyon yöneticisi arkadaşım bana program önerdi. İlk televizyon tecrübem damdan düşer gibi yapımcılıkla başladı. Gecenin birinde yayınlanan 50 dakikalık bir bilişim programıyla… Hayatımın en meşakkatli ancak bir o kadar da keyifli dönemi oldu. Bir sene sonra başka bir haber kanalından gelen teklifle kopamadığım bir sektörün derinliklerinde buldum kendimi.

 

Yazmaya nasıl başladınız? Kirli Beyaz romanı nasıl doğdu? Konusu nedir?

Aslında yıllar önce beni ilk yazarlığa başlatan Habertürk TV’nin eski sahibi rahmetli Ufuk Güldemir oldu. Haberturk.com’da köşe yazarlığı ile başladım. Sonrasında ara ara devam etmişti köşe yazarlığım.

Roman yazarlığına gelince; Destek Yayınlarının sahibi sevgili Yelda Cumalıoğlu yapımcılığını ve moderatörlüğünü yaptığım bir TV programıma konuk olmuştu. Birbirimizi çok sevdik ve arkadaş olduk. Ona kahve ziyaretine gittiğim bir gün oyuncu olan ünlü bir arkadaşımın TV programını kitaplaştırır mı diye sordum. “Tabi, neden olmasın, biz yeni ve farklı fikirleri okuyucu ile cesaretle buluşturduğumuz için başarıyı yakaladık” dedi… Sonra da “sen neden roman yazmıyorsun, çok renkli bir insansın. Roman yazmayı hiç düşündün mü?” dedi… Ben aslında çaresiz kadın hikayelerinden oluşan bir blog açmak istiyordum ve Yelda yazdığım ilk hikayeyi okuyunca Kirli Beyaz’ın temeli atılmış oldu. Ve o gerçek hikaye kitabın birinci bölümünde yerini aldı böylece…

On gün sonra roman kurgusu için toplandığımızda; hem kurguyu oluşturmuş, hem de ilk bölümü yazmıştım… Destek yayınlarının tecrübesi, benim televizyonculuktan edindiğim kurgu becerisi, reklamcılıktan geliştirdiğim yaratıcı bakış açısı ve akıcı yazımım birleşince ortaya güzel ve gerçekçi bir hikaye çıktı. Ayrıca bu romanı yazarken, hayatımdaki boşluklar bir bir kapanmaya başlamıştı. Aynen hamile bir annenin karnındaki çocuğun ilk tekmelerini hissetmesi gibi.. Bir kadın düşünün; yıllarca çalışmış, çırpınmış, kızlarını okutmak için yeri gelmiş iki farklı işte aynı anda çalışmış. Bir gün gelmiş, işleri bıçak gibi kesilmiş. İçindeki karamsar sesi dinlemese de zamanla umutsuzluğa kapılmış… İşte böyle bir zamanda çıktı bu roman.

Kirli Beyaz: Hayatları bir şekilde kesişen kirli beyaz kadınları anlatıyor aslında. Pamuklara sarılarak büyütülen kız çocuklarını nasıl bir hayatın beklediğini ve onların bu hayata hazırlıksız yakalanmalarını.. İş hayatındaki, özellikle de medya da yaşanan mobbingleri.. Yozlaşmış ahlak değerlerini.. Aşkı.. Sevgiyi.. Hayata tutunabilmenin önemini.. Okumak lazım, anlatması zor bir roman.

 

Kitabınızdaki slogan dikkat çekici ve merak uyandırıcı, içerisinde barındırdığı gizli anlamları okuyucularınız ile paylaşır mısınız?

Kitabın alt başlığında: “Bu kitabı çıplak yazdım” diyorum. Çünkü ben duygusal bir çıplağım.

Kitabın son sayfası beni en net şekilde özetliyor aslında…

“Hayatı okumak için yazmak gerek!”

Bitirdim işte! Başardım…

Tam da dibe vurdum dediğim anda bu kitap içimdeki isyanı, korkuyu, olumsuzlukları, çılgınlığı, çığlığı kelimelere döküp vücudumdan dışarı fırlattı ve beni çıplak bıraktı. Şimdi kendimi harika hissediyorum. Yazmak müthiş bir terapi… İyileştiriyor… Temizleniyorsunuz… Böylece içinizde güzel şeylere yer açılıyor.

 

Yeni kitap projeniz var mı?

Yazmak bende eskiden beri bir tutku zaten. Duygu ve görüşlerimi yazarak daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Ruhuma da çok iyi geliyor. Demem o ki, ikinci kitaba daha birinci romanım raflara çıktığı gün başladım..

Ayrıca şu an yöneticisi olduğum Puslu Yayıncılık’ta hazırladığım ve yayımlamaya başladığımız çok güzel kitap projelerimiz var. Örneğin, 15 Temmuz ile ilgili bir kitabımız çıkıyor. 15 Temmuz anılarını topladığımız bir arşiv kitabı olacak bu. Ayrıca bu kitabın en güzel yanı ise bir yazarının olmaması. Çünkü bu kitabı halk yazdı.

 

Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?

Kesinlikle yetenek işi. Sonradan böyle bir yetenek oluşmaz gibi geliyor bana. Ancak kabiliyet varsa geliştirilir. Aslında yazmak kolay ve öğrenilecek bir şey değil. Türkçeyi çok etkili ve iyi, doğru kullanmak çok önemlidir. Bu arada belirtmek isterim; ben kendime ‘yazar’ demiyorum. ‘Yazanım diyorum…

 

Türkiye’de yazar olmak zor mu?

Baskı vs maliyetlerini kendileri karşılayarak yazar olanları kıstas almadan söylemem gerekirse, hiç kolay değil gerçekten. Çok etkili bir hikaye-roman yazacaksınız ve bunu yayınevlerine gelen binlerce kitap arasından sıyrılmasını sağlayacaksınız. Çok zor. Bunun en kolay ve etkili yollarını bilmek çok önemli. Yazdığınız romanın başına çok etkili bir sinopsis yazmalısınız ki yayınevi sizi görüşmeye çağırsın. Ya da editörlük yapan yazarların referansını alacaksınız. Ya da yayınevinin kapısında yatacaksınız İşin şakası bir yana ilk kitabı çıkarmak için verilen uğraşlar çok fazla ve yıpratıcı. Yazar adaylarını kolay bir süreç beklemiyor..

 

Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur?

Rekabeti centilmence yaptığınız sürece zor diye bir şey yok aslında. Ancak okuyucu kitlesini çok iyi tanımak ve zamanında türüne göre kitap yayımlamak işin püf noktalarından biridir.

Kitabın çıkış aşamasında yayınevi seçimi önemli mi?

Yayınevindeki en önemli özellik raflarda yerinin olmasıdır. Zira bazı yayınevleri D&R gibi Türkiye kitap satışının yaklaşık %60 pazarına hitap ederken böyle bir kurumda kitabınız satılamayacak anlamına gelir.

 

Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı?

Yazarlar yayınevlerinden belli bir oranda telif hakkı alırlar. Para kazanabilmeleri için kitaplarının en az 5-10 bin adet satılması gerekir ki bu oran bile ancak yaklaşık bir memur maaşına yakın bir meblağa tekabül eder. İyi kazanmak için; evler, arabalar vs alabilmek için yaklaşık bir kitabın en az 150-500 bin arası satması gerekir. Ancak her sene istikrarlı roman yazan ve ortalama 50-60 bin satan bir yazar da hayatını çok rahat ve refah içerisinde geçirebilir. Tabi bu kazanç meselesi kişinin beklentilerine göre de değişebilir.

 

Yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

İyi yazabilmenin en temel yolu çok okumaktan geçer. Yazar adayının yazmak istediği türde kendini ispatlamış yazarların romanlarını okuması çok önemli. Türk dilini iyi kullanabilmek, düşündüğünü şiirsel bir üslupla yazıya dökebilmekse romanın bel kemiği.

 

Son olarak okurlarınıza neler söylemek istersiniz?

Okumak ruhunuza ve psikolojinize en iyi ilaçtır. İlaçlara vereceğiniz parayla bir roman alın. Hem de etkisi çok uzun sürüyor. Deneyin, göreceksiniz.

kirlibeyazyesimm

Yorumlar kapatıldı.

kimkiminlenerede.com  - Her Hakkı Saklıdır. Sitemizden farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden kimkiminlenerede.com sorumlu tutulamaz.  Bu sitedeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

  sitealtusthaberbanner KimKiminleNeredeReklam cemsahin
iPortal Kodlayan: Özer Gül