egoce5 Joyetech oled joyetech egoc

Twitter

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Melek ve Esra’nın Hikayesi ‘Elma Kurdu’

Melek ve Esra’nın Hikayesi ‘Elma Kurdu’

Kerasus Yayınları etiketiyle kitap severlerle buluşan ‘Elma Kurdu’ isimli kitabın yazarı Lale Ocak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

01 Eylül 2016 Perşembe - 907 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Lale Ocak ile yazarlık ve kitapları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizi kırmayıp, sorularımızı tüm içtenliği ve samimiyeti ile cevaplandırdığı için teşekkür ediyor, bol okurlu yıllar diliyoruz.

 

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Lale Ocak kimdir?

En beceremediğim şeydir kendimi anlatmak ama özetle Almanya doğumluyum, Trabzonluyum, evli ve iki harika çocuğun annesiyim, kitap delisi ve yazma sevdalısıyım. Ufak kırıntılardan kocaman mutluluklar yaratma heveslisiyim.

 

Yazmaya nasıl başlarsınız?

Yazmaya başlarken bir ritüelim yok. Gün içinde aklıma bir şey gelir, onu kafamda kurgularım ve fırsat bulduğum anda not alırım. Parçaları sonrasında birleştiririm. Kendime ayırmaya çalıştığım bir zaman dilimi var ve zaman zarfında sanırım yaptığım en iyi şey yazmak ve okumak.

 

Kitabınız ‘Elma Kurdu’ndan bahseder misiniz?

Elma Kurdu, ailesinden ayrı yaşayan iki arkadaşın, Melek ve Esra’nın hikayesi. Tek başına hayat mücadelesi veren iki dostun hayatlarından bir kesit. Melek’in kaybolan sevgilisini bulma çabası, Esra’nın, uzun bir ilişkinin bitişinden sonraki toparlanma süreci. Ama en çok da kız evlatları için “baba”nın önemi. Biraz naif ve sade bir dille yazılmış bir hikaye.

 

Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?

Yazmak bir tutku meselesidir. Ona sarılırsınız ve kendinize yeni ufuklar açarsınız. Dili, imlayı, kuralları öğrenebilirsiniz ama duyguyu ifade edebilmek bir yetenektir. İki cümleyle kalbi titretmek, yazarlık kursundan öğrenilebilecek bir şey değil. Hele kitap okumadan, orada burada gördüğünüz aforizmaları devşirip, üç beş cümleyi bir araya getirmek hiç değil.

 

Türkiye’de yazar olmak zor mu?
Türkiye’de yazan olmak kolay ama “yazar” sıfatını elde etmek kolay değil. Samimiyetiniz, kendinize ait bir diliniz ve sağlam bir kaleminiz olmalı. Bunu duyurabilmek ve kabul ettirebilmek, hele de kitabınızı okutmak için uzun bir zamana ihtiyacınız var.

Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur?

Parası olana hiç zor değil. Editine, kapağına, matbaasına, yayınevine parayı basarsınız; çıkan kitabınızı kendiniz alıp, eşe dosta akrabaya dağıtırsınız, bir reklam kampanyası patlatırsınız en afilisinden… Al sana kitap!

 

Kitabın çıkış aşamasında yayınevi seçimi önemli mi?

Yayınevi önemli. Emeğinize saygı gösteren, size her türlü imkanı sağlayan, bir aile sıcaklığı bulacağınız insanlarla çalışmak büyük motivasyon. Okula başladığınız ilk gün gibi, işe başladığınız ilk gün gibi… Endişelerinizi yok etmenize yardımcı olacak insanlar ararsınız çevrenizde. Bu sebeple önemli bir unsurdur.

 

Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı?

Kısa vadede çok paralar kazandıracağını düşünmüyorum. Uzun vadede belki. Üç dört tabınız basılır, iteleye kakalaya ikinci baskısını görürsünüz sonra bir kitap yazarsınız, herkes çok sever, listelerde haftalarca en çok satanlarda kalır, onunla birlikte önce yazdığınız kitaplar da satılır. Belki o zaman.

 

Yeraltı edebiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hayatı küfür gibi yaşıyoruz, yeraltı edebiyatı olmadan olur mu hiç?
Onur Ünlü, Murat Menteş, Emrah Serbes, Hakan Günday, Chuk Palahniuk okumadan yaşanır mı? İçimizdeki mazgallarda biriken pis suların taşması gibi bir şey…

 

Yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Yazmak için okumak gerek, sohbet edebilmek ve dinlemek gerek. Yazar olma hevesi taşımadan içindekileri samimiyetle not alabilmek gerek. Ve lütfen çok rica ediyorum imla bilmek gerek.

 

Son olarak okurlarınıza neler söylemek istersiniz?

İnsan olmaktan vazgeçmeyin!

Hayatı iniş ve çıkışlarıyla yaşayıp, her şeyden ders çıkarmak gerek. Detayları atlamamak gerek. Ben kendimi çok bitik hissettiğim bir dönemde tanıştığım güzel insan Pia sayesinde, tesadüf diye bir şeyin olmadığını bir kez daha tecrübe ettim. Hayatımıza kattığımız insanların gidişatımızı belirlediğini gördüm. Sadece bir suretten bahsetmiyorum, bir kitabın yazarından da bir gazete köşesinden de tanımadığınız bir çocuğun oyunundan da çok şey katabilirsiniz kendinize.

Elma Kurdu kitabımı birçok şeyden feragat ederek yazdım. Yazarken de çok şey öğrendim ve sonunda hayalimi gerçekleştirdim. İlk kitabım, ilk göz ağrım, ilk denemem. Herkesin alıp okumasını isterim.

Sevgi ve saygıyla kalın.

elmakurdu (1) elmakurdu (1) elmakurdu (2) elmakurdu (3) elmakurdu (4) elmakurdu (5) elmakurdu (6) elmakurdu (7)

Yorumlar kapatıldı.

kimkiminlenerede.com  - Her Hakkı Saklıdır. Sitemizden farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden kimkiminlenerede.com sorumlu tutulamaz.  Bu sitedeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

  sitealtusthaberbanner KimKiminleNeredeReklam cemsahin
iPortal Kodlayan: Özer Gül