egoce5 Joyetech oled joyetech egoc

Twitter

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Bu Roman Ruhunuzda İz Bırakacak

Bu Roman Ruhunuzda İz Bırakacak

5 Şubat Yayınları etiketiyle kitap severlerle buluşan ‘İzDüşümü’ isimli kitabın yazarı Leyla Okay Çiftçi ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

02 Eylül 2016 Cuma - 379 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Leyla Okay Çiftçi ile yazarlık ve kitapları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizi kırmayıp, sorularımızı tüm içtenliği ve samimiyeti ile cevaplandırdığı için teşekkür ediyor, bol okurlu yıllar diliyoruz.

 

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Leyla Okay Çiftçi kimdir? 

Annelikle ödüllendirilen, sıfatların ayrıştırıcılığında kabul edebildiği tek mucize sıfatı annelik olan, nefes almanın yaşamak olmadığını anladığında sorgulamaların arasında kaybolmuş, hiçliğin her şey olduğunu fark etmeye çalışan, uykusuz gecelerin yazıya dökülmemiş düşüncelerden ibaret olduğunu fark ederek İzdüşümü’nün doğumuna vesile olan kitaplara aşık bir birey Leyla Okay Çiftçi…

 

Yazmaya nasıl başlarsınız?

Yazmak için şartların olduğuna inanmayanlardanım. Her hangi bir zaman diliminde her an yazabilirim. Yeter ki kalem ve kağıt olsun. Teknoloji ile aramız iyi olmasına rağmen,  kalemin kağıt üzerinde bıraktığı izi hissetmeyi seviyorum yazarken. Çünkü yaşadığımız her an bir önceki anın izlerini taşımakta… Bizler düşüncelerimizin bıraktığı izlere hayat diyoruz ve yaşıyoruz.

 

Kitabınız ‘İz Düşümü’ nden bahseder misiniz?

Aşkın sahip olmak ile ilgili değil, ait olmak ile ilgili bir duygu olduğunu anlatmaya çalıştığım  hikaye… Sahip olmak egosal bir duygu ama aşk yaşatana ait olmak, onda kaybolmaktır.

Aşkı ait olduğumuzda yaşıyoruz belki de… İzdüşümü’nde de birbirine ait olan ama sahip olamayan bir aşkın yansımasını okuyoruz…

 

Yeni kitap projeniz var mı? 

Evet… Aslında yazdığım ilk kitap ama onun daha zamanı olduğunu düşündüğüm için önce İzdüşümü doğdu… Şu anda yansımasını okuduğumuz hikayenin yaşanılan gerçeklerini ikinci kitapta okuyacağız… Leyl-i Nur-1, Leyl-i Nur-2 diye devam edeceğiz diye düşünüyorum.

 

Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi? 

Her ne kadar yazmak yetenek işi olsa da yeteneklerini geliştirmediğin sürece yok olmak zorunda olduğunun da bilincindeyim. Yazmak yetenektir evet ama iyi yazmanın yolu okumaktan geçer.  Nasıl ağacın meyve vermesi için tohumu dikmek yeterli değilse yazmak ta öyle. Emek, sabır ve özveri gerektiğini düşünüyorum.

 

Türkiye’de yazar olmak zor mu? 

Evet zor ama yazar olmaktan ziyade okumak zor. Okuma alışkanlığımız yok. Vaktimiz her şeye yetiyor ama iş kitap okumaya gelince zaman bulamıyoruz. Hal böyle olunca gerçekten emek harcanan eserler yeteri kadar değer görmüyor… Okumamız gerek.  Bizim biz olduğumuzu anlayabilmemiz için önce okumamız sonra da yazmamız gerek…

 

Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur? 

Zor bir süreç olduğunu söylüyorlar. [Simge] Kendi adıma konuşmam gerekirse İşaret kitabının yazarı Sevgili Deniz ERTEN bana “sen kitap yaz’ dediği andan itibaren kitabın yayın sürecine kadar olan dönem benim için çok sancılı geçmesine rağmen mucizevi bir şekilde tüm yollar açıldı. Olması gerekenin vakti geldiyse önünde ki tüm engellerin yok olduğunu bir kez  daha yaşamış oldum.

 

Kitabın çıkış aşamasında yayınevi seçimi önemli mi? 

Yayınevi elbette önemli. Vaktinizi harcıyorsunuz ciddi bir emek söz konusu. Aynı dili konuşabildiğiniz insanlarla çalışmak çok önemli. Bu konuda kesinlikle çok ama çok şanslı olduğumu düşünüyorum. 5 Şubat Yayınları’nın sahibi Sevgili Başak Uluaydın İzdüşümü’nü yazmaya başladığım andan itibaren hiçbir konuda desteğini esirgemedi. Birlikte çalışma gibi bir planımız olmadığı halde her aşamasında yanımda olduğunu hissettirdi. Ve sonra baktığımızda birlikte çalışmamamız için hiçbir neden yoktu ortada…

 

Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı? 

Para kazanmak için yazılmaz. Zaten maddi çıkarımlar için yazıyorsan bir nokta da kaybolup gidersin… Oysa yazdıklarınızla yüreklere dokunmayı, hissettiğini hissettirmeyi başarırsanız okuyucunuza, emeğinize saygı maddi anlamda size geri dönüş yapar zaten.

 

Yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir? 

Kitap okumak için boş zaman aramayın, kitap okumak için boş zaman yaratın. Genelde insanlar başkaları için kendilerine yatırım yapıyorlar somut düşünmemiz gerekirse sıfatlarını güçlendirecek adımlar hep saygın bir mevkii, toplumda kabul edilebilirlik vs. için. Oysa insanın kendisine yaptığı en iyi yatırım okumak. Okuyun…

 

Son olarak okurlarınıza neler söylemek istersiniz? 

Uykusuz kaldığım gecelerin kağıda dökemediğim düşüncelerden kaynaklandığını fark ettim. Ben yazarken düşüncelerimi öldürdüm siz okuyun ve yaşatın…

 

izdusumu

 

Yorumlar kapatıldı.

kimkiminlenerede.com  - Her Hakkı Saklıdır. Sitemizden farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden kimkiminlenerede.com sorumlu tutulamaz.  Bu sitedeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

  sitealtusthaberbanner KimKiminleNeredeReklam cemsahin
iPortal Kodlayan: Özer Gül