egoce5 Joyetech oled joyetech egoc

Twitter

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Şehr-i Sen’i Film İzler Gibi Okuyacaksınız

Şehr-i Sen’i Film İzler Gibi Okuyacaksınız

5 Şubat Yayınları etiketiyle kitap severlerle buluşan ‘Şehr-i Sen’ isimli kitabın yazarı Başak Uluaydın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

02 Eylül 2016 Cuma - 465 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Başak Uluaydın ile yazarlık ve kitapları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bizi kırmayıp, sorularımızı tüm içtenliği ve samimiyeti ile cevaplandırdığı için teşekkür ediyor, bol okurlu yıllar diliyoruz.

 

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Başak Uluaydın kimdir?

Merhaba. Ben Başak Günay Uluaydın. Bu arada Günay’ı ikinci adım zannediyorlar. Günay benim evlenmeden önceki soy ismim.  5 Şubat 1977 Üsküdar doğumluyum. Yaklaşık 6 yaşından beri Kocaeli/Karamürsel de oturuyorum. Öğrenimimi de burada tamamladım. Evliyim ve Burak adında 17 yaşında bir oğlum var. Emlak rent a car ve tercüme ofinin sahibiyim. Aynı zamanda 5 Şubat yayınları da bana ait bir yayınevidir.

 

Yazmaya nasıl başlarsınız?

Yazmaya karar vererek başlamam. Zaten ortaokul zamanlarımdan beri yazıyorum. Ama 2007 den beri bu iş bende tutku halini aldı. İlk kitabım HİKÂYEDEN HAYATLAR’ı da zaten 2007 yılında çıkardım. Biraz ara verdim ve 2013 yılında da BOŞLUĞA MEKTUPLAR isimli kitabım yayınlandı. Bunlar deneme tarzıydı. Veee 2016 yılında ilk romanım ŞEHR-İ SEN kendi yayınevimden çıkarak okuyucu ile buluştu.

 

Kitabınız ‘Şehr-i Sen’ den bahseder misiniz?

Şehr-i Sen isimli “arkamda şehrim yıkılıyor” alt isimli romanım aslında son zamanlarda herkesin sıklıkla yaşadığı, ucundan da olsa bulaştığı sanal ortamdan bahsediyor. Eşi tarafında önce sanal başlayan aldatmalar reele dönüşmeye başlayınca hırsla sanal ortama giren kadın orada tanıştığı bir adama gerçekten aşık oluyor ve hayatı tamamen değişiyor. Çok tutkulu ve saplantılı bir aşkı yazdım. Nefes nefese okuyor okuyucularım. Geri dönüşler çok iyi. Şimdi senaryo çalışması yapılıyor. Sponsor bulabilirsek film olarak da izleme şansımız olacak. Buradan sponsor arayışımı da duyurmuş olayım.

 

Yeni kitap projeniz var mı?

Yeni kitap projem var. Yayınevimden çıkan kitaplarla çok zaman geçirdiğim için bu ara yazamasam da HİKÂYEDEN HAYATLAR ve BOŞLUĞA MEKTUPLAR kitaplarımı derledim. Çıkarttığım ve eklediğim konularla bir karma olarak onu çıkarmayı düşünüyorum. Aklımda bir roman var kurgu aşamasındayım 2017 de inşallah o roman da çıkacak.

 

Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?

Yazmak öğretilebilir bir şey olmasına karşın biraz hatta bir hayli yetenek işi. Roman yazma tekniklerinin anlatıldığı dersler, kurslar var ama bu tamamen sizin yeteneğinize kalmış bir durum bence. Çünkü yazmak aynı zamanda duyguları ortaya dökmektir. Herkesin olaya bakış açısı nasıl farklıysa yazımı da o derece farklı.

 

Türkiye’de yazar olmak zor mu?
Türkiye’de yazar olmak yani yazmak ve bastırmak kolay ama gerçek anlamda ben yazarım demek, diyebilmek zor. Çünkü maalesef okur sayısı az olan bir ülkede çıkan kitap sayısı çok fazla. Ben yazmanın dışında çok da okuyan biriyim. Her tarz okurum. Bilinen yazarların dışında duyulmamış ya da yeni yazarları da okuyorum ve inanın çok tanınmış olan yazarlardan çok daha iyi kaleme sahip yazarlarımız keşfedilmiyor maalesef. Buradan okurlara sesleniyorum. Bir ayda 3 kitap okuyorsanız lütfen bunun 1 tanesi tanımadığınız yazarlar olsun. Bakın neler keşfedeceksiniz, şaşıracaksınız ve yeni yazar keşfi tutku halini alacak.
 

Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur?

Türkiye’de kitap yayınlamak hiç zor değil. Parayı verince yayınlanıyor. Fakat tanınmış iyi yayınevlerinden çıkartmak çok zor. Çünkü onlarda maalesef ya sosyal medya gücüne ya da tanınmış olmasına önem veriyorlar. Ne kadar iyi olursanız olun şansınız kalmıyor. Ücretli basan yayınevlerinin bazıları gerçekten aşkla yapıyorlar işlerini. Sizin için heyecanlanan insanlar var ama maalesef her sektörde olduğu gibi bu sektörde de bu işin simsarları var maalesef. Parayı veriyorsunuz kitap basılıyor ama tanıtımlar yeterince yere yollanmadığı için kitaplarınız depolarda farelerin kültürünü geliştirmekten öteye gidemiyor. Bu anlamda dikkat etmek gerek.

 

Kitabın çıkış aşamasında yayınevi seçimi önemli mi?

Yayınevi seçimi çok önemli ama bunun dışında binlerce kitap arasında sıyrılmak da çok zor. Bazen yayınevleri de ne kadar uğraşırsa uğraşsın olmuyor. Bir kere öncelikle yazdığınıza güveneceksiniz ve kendiniz de çaba sarf edeceksiniz. Sosyal medyayı etkin kullanmanız şart. Fark edilebilmek için uğraşmanız lazım. Ben bunun sıkıntısını çok çektim. İlk kitabımın basımında bana destek olan abim HASAN TURGAY GÜNAY’la ŞEHR-İ Sen’in yazım aşamasında sürekli konuşuyorduk nasıl bastıracağımızı. Romanın son bölümlerini yazarken abimi çok ani bir şekilde kaybettim. Üstelik doğum günüm 5 Şubat 2015 de. Benim için anlamı çok ama çok fazla olan abime hem bir minnet borcu hem de yaş günümün hüznünü dağıtmak ve benim gibi baskı sıkıntısı çeken yazarlara da yardımcı olmak için 5 Şubat yayınlarını açtım. Bazı kitapları ücretli bazılarını ücretsiz basıyoruz. Kadromuz her geçen gün artıyor ve yazarlarımda benim yayınevi hikâyemi bildikleri için kendi yayınevleri gibi özveriyle hareket ediyorlar. Ayrıca eşim Tolga Uluaydın’ı da kadromuza kattım. Çünkü içinde bir cevher varmış yeni fark ettik. Kitapları çok talep gördü. Çok kısa sürede ismi duyulan bir yayınevi olacağız inşallah.

 

Türkiye’de yazarlık para kazandırır mı?

Türkiye’de yazarlık para kazandırır evet ama ancak bir kitabınız 300-500 bin baskıya ulaştığında bu mümkündür. Bir örnek; kitabınız 1.000 adet basıldı. Genelde yayınevleri %10 telif öder kdv düşüldükten sonra. Kitabınızın fiyatı da 10 tl olsun. Kdv düşülmeden bile hesaplansa hepsinin satıldığını düşünseniz bile 1.000 tl getirir size. Oysa ücretli bastırmışsanız bu gün 1000 adet ortalama 100-120 sayfa bir kitap basımı yaklaşık 4 ile 6 bin tl arasında değişiyor. Kararı siz verin. Ama kitap tutulur ve baskılarınız 20binler 50 binler olursa o zaman kazanmaya başlarsınız. Yani yazarlık aslında biraz zevk işidir. Tek kazancız yazarken kendinize terapi uygularsınız.

 

Yazar olmak isteyenlere önerileriniz nedir?

Yazar olmak isteyen arkadaşlar önce kendinize güvenin. Basıldığı zaman satılmadığında hayal kırıklığına uğramayın. Aradan sıyrılıp fark edilmek zaman alıyor. İyi olduğunuzu düşünüyorsanız sakın pes etmeyin. Bir gün mutlaka fark edileceksiniz.

 

Son olarak okurlarınıza neler söylemek istersiniz?

Okurlarımdan çok güzel geri dönüşler alıyorum. Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edip resimler ve yorumlar yolluyorlar. En çok da Şehr-i Sen in devamı gelecek mi diyorlar. Bende sürprizlere hazır olun diyorum. Herkese çok teşekkür ederim.

 

basak basakk

Yorumlar kapatıldı.

kimkiminlenerede.com  - Her Hakkı Saklıdır. Sitemizden farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden kimkiminlenerede.com sorumlu tutulamaz.  Bu sitedeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

  sitealtusthaberbanner KimKiminleNeredeReklam cemsahin
iPortal Kodlayan: Özer Gül