fbpx
Hayat Kadın Manşet Sağlık 

DİLİNİZ SAĞLIĞINIZI GÖSTERİYOR

Diliniz elbette bir şeyin tadına bakmanıza, çiğnemenize ve yutmanıza yardımcı olur. Bunların haricinde diliniz, genel sağlığınızın anlık durumunu gösteriyor…

Birçok hastalığın ilk belirtileri dilinizde ortaya çıkabilir. Bir şeylerin yolunda gitmediğinin ilk işaretleri çoğu zaman dilde görülür. Peki bir dil için normal olan ne? Dil, pembemsi ve kırmızı tonlarında dalgalanan bir renkte olmalı. Farklı renkler bir sağlık durumunun işareti olabilir.

Vitamin eksiklikleri

Sağlıklı bir dil pembemsi, kırmızı renktedir. Parlak kırmızı bir dil, folik asit, B12 vitamini veya demir eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu eksiklikler diyetinizdeki besinler veya takviyeler ile düzeltilebilir. Parlak kırmızı bir dil, tipik olarak küçük çocuklar arasında, bazı kan damarlarında iltihaplanmaya neden olan nadir ve genellikle tedavi edilebilen bir durum olan “strep boğaz enfeksiyonu” veya “kawasaki” hastalığının bir işareti olabilir. Fakat dilinizi aynada kırmızı gördüğünüzde hemen endişelenmeyin. İçtiğiniz çok sıcak bir çorba dilinizi kolayca kırmızıya çevirebilir.

Şeker hastalığı

Kontrolsüz diyabeti olan kişilerde pamukçuk (oral kandidiyazis) yaygındır. Bu enfeksiyon diyabetin ilk belirtisi olabilir. Pamukçuk genellikle zayıflamış bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk, dilinizdeki beyaz renkli bir tabaka ile kaplar. Diyabetli kişilerde buna ek olarak ağız kuruluğu olması daha olasıdır. Diyabet doğru bir diyet ile yönetilmezse, dil biraz kıvrılmış halde ve normal şeklinden farklı bir görünümde olabilir.

Sjögren sendromu

Bir başka otoimmün hastalık olan Sjögren sendromu, vücudun birçok yerine saldırabilir, ancak sıklıkla tükürük bezlerini ve gözyaşı kanallarını etkiler. Bu, kuru gözler ve kuru ağız ile sonuçlanır ve kuru ağız pamukçuklara yol açabilir. Tükürük seviyeleri azaldığında, dildeki mantarlar çoğalmaya başlar. Pamukçuk gelişebilir veya dil yüzeyindeki küçük tüyleri yok eder. Diliniz kırmızı ve pürüzsüz hale gelebilir. Sjögrenli kişilerde dilde yanma hissi vardır.

HIV/AIDS

On yıllar önce, HIV/AIDS neredeyse kesin bir ölümcül hastalık olarak görüldüğü zamanlarda, dildeki pamukçuk ilk belirti olarak görülüyordu. HIV veya AIDS’e bağlı zayıf bir bağışıklık sistemi, normalde vücudunuzda bulunan organizmalarla savaşmanızı zorlaştırır. Dilinizin üzerinde ve ağzınızın başka yerlerinde görülen kırmızı lekeler HIV/AIDS belirtisi olabilir. Dilinizde “tüylü lökoplaki” adı verilen beyaz tüylü görünümlü büyümeler olabilir. Günümüzde, HIV/AIDS için enfeksiyonları önleyen ilaçlar ve birçok etkili tedavi yöntemi vardır.

Kanser

Kanser muhtemelen düşündüğünüz son şeydir, ancak kafa, boyun ve ağız kanserlerini saptamada dil ön planda olabilir. Dilinizdeki (ya da ağzınızdaki başka bir yerdeki) iki haftadan uzun süren şişlik veya ağrılar bir kanser belirtisi olabilir. “Lökoplaki” denilen bir durum, ağzınızda kontrolsüz hücre büyümesi nedeniyle dilinizde beyaz lekeler oluşturabilir. Lökoplaki zararsız olabilir, ancak aynı zamanda kanser habercisi de olabilir ve kontrol edilmesi gerekir.

Kaynak: kadinvekadin.net

Diğer Haberler

Leave a Comment